Obsada:

Józef Pitoń

Tancerz, śpiewak, gawędziarz, popularyzator folkloru góralskiego. Laureat Nagrody Kolberga w 2004 roku. Pochodzi z tradycyjnej rodziny góralskiej. Urodził się w 1932 roku w Kościelisku, w rodzinnej wsi ukończył szkołę podstawową, następnie w Zakopanem liceum ogólnokształcące. Studiował w Krakowie. Od wczesnej młodości zafascynowany jest tradycją i folklorem góralskim – tańcem, muzyką, śpiewem i gwarą. Swoją artystyczną wrażliwość, umiłowanie i przywiązanie do podhalańskiej kultury, przyrody, ludzi przekazywał młodym pokoleniom. Od 1952 roku działa w amatorskim ruchu folklorystycznym, w regionalnych zespołach artystycznych: początkowo w Kościelisku i Krakowie (był współzałożycielem Zespołu Pieśni i Tańca "Skalni"). W latach 1967-1997 był członkiem zespołu im. Klimka Bachledy, działającego przy Związku Podhalan w Zakopanem. W okresie 1970-1997 pełnił funkcję jego kierownika artystycznego. Prowadził także naukę tańca i śpiewu w zespole im. Bartusia Obrochty w Zakopanem oraz na letnich kursach folklorystycznych dla Polonii w Lublinie, Opolu, Nowym Sączu i Sanoku. Uczył tańca, śpiewu i gwary zespoły "Karliki" i "Wieliczka" z Francji. Przez dwa lata pracował w zespole góralskim w Chicago.

Józef Pitoń uznawany jest za jednego z najlepszych gawędziarzy podhalańskich. Od lat 60-tych prowadzi pogadanki regionalne na obozach, w szkołach, pensjonatach. Od 1969 roku bierze udział w "Sabałowych Bajaniach" w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie zdobył 20 nagród głównych. Wiele jego gawęd zostało wydanych drukiem (np: "Moje bajdy", "Naski świat", "Holni ludzie", "Roki lecom").

Tekst pochodzi z portalu www.nagrodakolberg.pl

zobacz

Zdjęcia z realizacji
Na Giewont się patrzy

Zobacz zapowiedź słuchowiska.

Premiera: 15 lipca, godz. 19:00
Dom Ludowy w Kościelisku

zobacz zapowiedź

Miejsce

Dom Ludowy w Kościelisku
Adres

Nędzy Kubińca 229, 34-511 Kościelisko

Mapa:

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Instytucja zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiał opracowany przez Stowarzyszenie „Lokalna Organizacja Turystyczna Gminy Kościelisko”, jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.



W materiałach promocyjnych wykorzytano fotografię Henryka Poddębskiego, wykonaną w 1936 w Kościelisku. Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Nagrania zostały zrealizowane między 17 a 21 sierpnia 2020 roku w Kościelisku.